Pierwsza rozmowa z architektem. Jakie pytania są kluczowe? Na co zwrócić uwagę?

Gdy decyzja o budowie domu, apartamentu, nadbudowie, adaptacji strychu w końcu zapada, przychodzi czas na realizację planów. Jednym z pierwszych etapów realizacji inwestycji jest stworzenie jej wizji, a do tego trzeba albo kupić gotowy projekt albo zacząć od spotkania z poznańskim architektem. Najczęściej nawet zakup projektu nie pozwala na ominięcie zatrudnienia architekta. Rzadko kiedy inwestor ogranicza się do schematu, zwykle jest on tylko bazą do dalszych rozmów. Owocna współpraca z architektem, a przede wszystkim obustronne zrozumienie intencji sprawia, że inwestycja miarowo się rozwija, chociaż nie zawsze w optymalnym tempie.

Pierwsza rozmowa z architektem, jak powinna przebiegać?

Pierwsze spotkanie z poznańskim architektem jest zwykle trudne dla obu stron. Inwestor w zasadzie ma tylko jedno pytanie, o koszt pracy architekta, by uzupełnić swój kosztorys inwestycji. Architekt natomiast, by określić koszt jego pracy, potrzebuje odpowiedzi na wiele szczegółowych pytań. Niemniej to pierwsze spotkanie, niezależnie od intencji powinno rozwiązać kilka ważnych kwestii dotyczących współpracy, kwestii, które ostatecznie mają wpływ na koszt pracy architekta i kosztorys wynikowy inwestycji. Podczas pierwszej rozmowy strony powinny określić zasady współpracy stosowane przez pracownię architektoniczną oraz sposoby komunikacji z inwestorem. Zaraz potem inwestor przy pomocy szczegółowych pytań określa zakres wykonywania prac projektowych i dopiero na końcu można doprecyzować kwestie dotyczące płatności.

Klient pracowni powinien poznać osobę do stałego kontaktu, taką, która jest decyzyjna i zorientowana w kwestii prac projektowych zamówionych przez inwestora. Zakres prac określonych podczas spotkania pomoże również obu stronom w określeniu niezbędnego czasu na przygotowanie koncepcji. Jeżeli dana pracownia stosuje kilka wariantów współpracy, inwestor może dopytać o możliwość rozdzielenia projektu koncepcyjnego od projektu budowlanego i zamówić tylko wersję koncepcyjną, która i tak powstaje na podstawie wytycznych MPZP, a to oznacza, że mimo iż tworzona jest od podstaw i tak jest co najmniej równa cenie gotowej, katalogowej wersji, a przecież architekt już ją dostosowuje do wymogów planu miejscowego.

Pierwsza wizyta w kilku pracowniach

Inwestor nie zawsze ma świadomość, że nie musi decydować się na pierwszą z brzegu koncepcję. Warto doprowadzić do co najmniej kilku spotkań w pracowniach architektonicznych i w każdej poprosić o przygotowanie wstępnej koncepcji, a potem podpisać umowę z pracownią, która najlepiej wywiązała się z zadania. Aby doprecyzować obowiązku obu stron warto dopytać o wszystkie składniki ceny, np. o ilość poprawek wliczonych w cenę czy też kosztorys szacunkowy wykonany w ślad za zaakceptowaną koncepcją. Niezwykle istotnym elementem dla inwestora jest otrzymanie końcowego produktu w wersji elektronicznej, z wizualizacją przestrzeni. Ważnym aspektem dla inwestora jest również zakres udziału architekta w kontaktach z urzędem i nadzorem budowlanym oraz nadzór autorski nad projektem.

Zobacz naszą ofertę dotyczącą projektów domów w Poznaniu.