Emocje związane z kupnem, a następnie odebraniem mieszkania mogą pozbawić Cię możliwości obiektywnej oceny nieruchomości. Jesteśmy bardzo klarowni! Nawet jeśli – na pierwszy rzut oka – stan mieszkania nie budzi zastrzeżeń i podejrzeń, należy mieć na uwadze ewentualne drobne wady i niedociągnięcia, które na dłuższą metę mogą stać się bardzo kosztowne. Prawie każdy zauważa rysy lub pęknięcia na ścianach w ciągu dnia. Ale co z wadami, które są niewidoczne na pierwszy rzut oka? Jak przygotować się do odbioru mieszkania od dewelopera? Co zabrać ze sobą na odbiór? Co sprawdzić podczas odbioru?
Czym jest odbiór mieszkania?
Odbiór techniczny mieszkania, jakkolwiek poważny, jak się wydaje, polega jedynie na dokładnym oględzinach mieszkania przez kupującego. Co ciekawe, odbiór następuje zawsze po zakupie mieszkania z rynku pierwotnego, niezależnie od tego, czy inwestycja jest finansowana z kredytu hipotecznego czy ze środków własnych. Podczas kontroli nowy właściciel sprawdza, czy wszystkie czynności są wykonywane zgodnie z umową deweloperską i normami budowlanymi. Po zakończeniu oględzin należy sporządzić protokół odbioru, w którym należy wymienić wszystkie stwierdzone wady lub usterki.
Co zabrać ze sobą na odbiór?
Procedury po odbiorze mieszkania nie ograniczają się do sporządzenia umowy odbioru. Jeśli sami go odbieramy, powinniśmy przygotować odpowiednie narzędzia i dokumenty. W procesie zbierania będziemy oczywiście potrzebować podstawowych narzędzi, takich jak: poziomica czy dalmierz. Miara i latarka mogą się również przydać, jeśli oświetlenie nie jest jeszcze podłączone w domu.
Co sprawdzić podczas odbioru mieszkania?
Pierwszą czynnością odbiorczą, którą należy rozpocząć, jest sprawdzenie, czy mieszkanie jest zgodne z umową. Najważniejszym dokumentem będzie tutaj załącznik do umowy, plan mieszkania. Przejdź się po mieszkaniu, aby sprawdzić, czy układ i wielkość pomieszczenia są prawidłowe. Sprawdź również, czy otwory okienne i drzwi są wymiarowe zgodnie z projektem. Następnie należy zmierzyć wysokość pomieszczenia, nie tylko po to, by sprawdzić, czy jest ona zgodna z umową, ale żeby sprawdzić, czy wszystkie pomieszczenia mają tę samą wysokość. Jeśli wszystko się zgadza, możesz przejść do szczegółowego odbioru technicznego.
Odbiór mieszkania krok po kroku
Musimy sprawdzić, czy ściany są płaskie, wolne od wilgoci, pęknięć oraz czy między sąsiednimi powierzchniami są kąty proste. To samo tyczy się posadzki, sprawdzamy, czy posadzka jest wylewana równo i czy nie ma pęknięć. Po sprawdzeniu powyższych punktów czas sprawdzić instalację. Najłatwiej jest sprawdzić system wentylacji. Aby to zrobić, najłatwiej użyć zapalniczki . Płomień powinien odchylać się w kierunku przeciwnym do mieszkania po umieszczeniu jej w otworze wentylacyjnym. Zjawisko to oznacza dobrą wentylację, co oznacza, że nie będzie problemów z wentylacją, a co za tym idzie problemów z wilgocią, pleśnią i grzybami. Kolejną instalacją, którą należy sprawdzić, jest instalacja elektryczna. Najpierw oczywiście sprawdź, czy rozmieszczenie gniazd i punktów świetlnych jest zgodne z projektem. Drugim etapem kontroli jest sprawdzenie jego działania. Najlepiej to zrobić instalując oprawki z żarówkami we wszystkich punktach świetlnych i jednocześnie je oświetlając. Jeśli coś zacznie migotać lub przepalił się bezpiecznik to niestety jest problem i instalacja jest gotowa do naprawy.
Zapraszamy również do zapoznania się z dokładną ofertą naszej pracowni na projekty poznańskich domów.
Opracowanie:
Architekt Poznań – Karma Project