Nie tylko wnętrze – o czym należy pamiętać, projektując wymarzony dom? Porady architekta

Nowe domy jednorodzinne budowane są w całej Polsce. Osoby, które decydują się na budowę domu mogą kupić gotowy projekt, ale mogą też zlecić jego wykonanie architektowi. Rozwiązanie drugie, mimo że jest droższe, jest wybierane obecnie naprawdę bardzo często. Nie ma w tym nic dziwnego – zlecając wykonanie indywidualnego projektu, inwestorzy mają szansę cieszyć się domem, który spełni wszystkie ich oczekiwania i potrzeby. Co ważne, na współpracę z architektem może zdecydować się bardzo wcześnie, już nawet na etapie zakupu działki.

O czym należy pamiętać, projektując wymarzony dom?

Planując budowę domu, koniecznie należy ustalić jego powierzchnię użytkową. Większość domów jednorodzinnych, które obecnie budowane są w naszym kraju ma powierzchnię użytkową od 100 do 150 m². Są to domy, w których wygodnie może zamieszkać nawet pięcioosobowa rodzina. Planując dom, trzeba pamiętać, że powinno znaleźć się w nim także kilka pomieszczeń gospodarczych. Niezbędny jest jedno lub dwustanowiskowy garaż, kotłownia, pralnia i suszarnia. Osoby, które zdecydują się ogrzewać dom gazem lub olejem opałowym nie zawsze muszą pamiętać, aby w projekcie domu znalazła się kotłownia. Kotły z zamkniętą komorą spalania mogą zostać zamontowane na przykład w kuchni. W przypadku działki, która nie jest podłączona do sieci gazowej, niezbędne jest także miejsce do przechowywania opału. Pomieszczeniem bardzo przydatnym jest spiżarnia. Najlepiej, aby zostało na nią przeznaczone pomieszczenie znajdujące się jak najbliżej kuchni.

Ile poszczególnych pomieszczeń musi znaleźć się w domu?

Oprócz wspomnianych pomieszczeń gospodarczych koniecznie należy zaplanować te o innym przeznaczeniu. Do tych bardzo istotnych należy łazienka. W przypadku czteroosobowej rodziny, która zdecydowała się na budowę domu parterowego wystarczy tylko jedna ogólna łazienka. W przypadku domu piętrowego warto zadbać o to, aby także na piętrze znalazła się łazienka. Przy planowaniu budynku nasza pracownia może zaprojektować rozwiązania, które sprawią, że wszystkim domownikom bez względu na wiek będzie mieszkać się wygodnie i komfortowo. W przypadku domu parterowego ważne jest oddzielenie strefy nocnej i dziennej. W domu piętrowym oraz tym z użytkowym poddaszem podział na poszczególne strefy odbywa się naturalnie.

Jaki dom zbudować – parterowy, z poddaszem użytkowym, a może piętrowy?

Dom parterowy jest zarówno łatwy w budowie, jak i użytkowaniu. Dom, w którym nie ma schodów jest wygodny i przyjazny dla dzieci i osób starszych. Jeśli jednak chodzi o budowę, nie należy on do najtańszych. Dom parterowy wymaga bowiem wykonania większej powierzchni fundamentów. Także powierzchnia podłóg, które trzeba wykonać jest dość spora. Do tego wychodzi konieczność wykonania dość kosztownego dachu. Wbrew pozorom domu parterowego nie da się zbudować na każdej działce. Powierzchnia jego zabudowy jest stosunkowo spora, dlatego działka musi mieć większą powierzchnię. Na działce o praktycznie o każdej powierzchni można za to wybudować dom piętrowy.

Opracowanie:
Architekt PoznańProjekty Domów