Jak zaprojektować dom na wąską działkę?

Na budowę własnego domu decyduje się w Polsce coraz więcej osób. Przyczyniło się to do wzrostu cen działek budowlanych. W efekcie osoby, które dysponują mniejszym kapitałem poszukują wąskich działek, które są znacznie tańsze. Wąska parcela nie daje tak wielu możliwości zabudowy, ale nie znaczy to, że nie można na niej zbudować nowoczesnego, wygodnego domu. Co więcej, z uwagi na to, że takie działki cieszą się ogromną popularnością, nie brakuje biur architektonicznych, które zajmujących się projektowaniem atrakcyjnych domów z przeznaczeniem właśnie na nie.

Jaki dom można wybudować na wąskiej działce?

Obowiązujące w Polsce prawo budowlane nie wskazuje, jaka może być minimalna szerokość działki budowlanej. Jasno jednak określa odległości, jakie muszą być zachowane między budynkiem, a granicą działki. Należy pamiętać, że jeśli od strony granicy znajdować się będzie ściana z otworami okiennymi lub drzwiowymi, budynek od niej musi dzielić co najmniej 4 m. Z kolei wynosząca 3 metry odległość musi zostać zachowana, jeśli od strony granicy ściana nie będzie posiadała otworów drzwiowych ani okiennych. Odległości te mogą zostać zmniejszone pod warunkiem, że przewiduje to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Okazuje się, że w przypadku wąskich działek odległość ta może zostać zmniejszona nawet do 1,5 m. Zasady te nie muszą być przestrzegane, gdy działka sąsiednia nie jest zabudowana. Minimalna wielkość działki budowlanej w warunkach miejskich powinna wynosić 300 m², a w warunkach wiejskich 1000 m².

Jak zyskać kilkadziesiąt centymetrów?

Właściciele wąskich działek, którzy chcą wybudować na nich wygodny dom, mogą zyskać kilkadziesiąt centymetrów, wybierając jeden ze sprawdzonych sposobów. Można zwrócić się do architekta, aby zaprojektował dom, w którym otwory okienne wychodzące na granicę zostaną zastąpione luksferami. Można także zrezygnować z zaprojektowania tarasu bądź zdecydować się na znacznie mniejszy. W bocznej ścianie można też zlikwidować okna. Jeszcze inne rozwiązanie to obrócenie domu o 90º. Będzie to jednak możliwe tylko wtedy, gdy w dwustanowiskowym garażu brama zostanie przeniesiona na boczną ścianę. Można również zmniejszyć wysięg balkonów i tarasów. Chcąc mieć pewność, że projekt domu uwzględni wszystkie wskazówki, warto skorzystać z usług naszego poznańskiego biura projektowego. Nasz zespół zadba o to, aby działka została wykorzystana jak najlepiej.

Jaki dom na wąską działkę?

Powierzchnia użytkowa domu budowanego na wąskiej działce wcale nie musi być mała. Na takiej działce z powodzeniem zmieści się dom, którego powierzchnia użytkowa wynosi nawet ponad 100 m². Oczywiście na wąskiej działce optymalnie jest zaprojektować i wybudować dom piętrowy lub parterowy z użytkowym poddaszem. Oczywiście istnieje możliwość zaprojektowania także parterowego domu na wąską działkę. W tym jednak przypadku należy liczyć się z tym, że nie zaspokoi on należycie potrzeb wszystkich domowników. Najbardziej efektownie prezentują się domy parterowe zaprojektowane na planie prostokąta. Strefę dzienną domu optymalnie jest zaprojektować od strony, która jest najlepiej nasłoneczniona. Od strony północnej powinny znaleźć się pomieszczenia gospodarcze. W pomieszczeniach tych niekoniecznie muszą znajdować się okna. Pozwoli to na zbudowanie domu bliżej granicy.

Projekty domów Poznań – PEŁNA OFERTA