Projekty domów w stylu angielskim - czym się wyróżniają?

Na budowę własnego domu decyduje się w naszym kraju bardzo wiele osób. Architektoniczne trendy nie zmieniają się może tak często, jak moda, ale nie oznacza to, że przez lata tkwią w miejscu. Obecnie przez inwestorów chętnie wybierany jest minimalizm. Od pewnego czasu w naszym kraju ogromną popularnością cieszą się więc projekty domów w stylu angielskim. Budynki o tej stylistyce są bardzo uniwersalne – doskonale wyglądają w każdym otoczeniu. Co więcej, dom w stylu angielskim nawet wtedy, gdy zmienią się architektoniczne trendy wciąż będzie prezentował się bardzo stylowo.

Czym charakteryzują się domy w stylu angielskim?

Współczesne domy w stylu angielskim nawiązują do stylu cottage. Jest to styl, który był charakterystyczny dla wiejskich domów angielskich arystokratów budowanych za panowania królowej Wiktorii. Wznoszone głównie przez klasę średnią domy były eleganckie, ale jednocześnie bardzo przytulne. Projekty domów w stylu angielskim, które powstają dzisiaj bezpośrednio nawiązują do tych z XIX wieku. Charakterystyczne cechy domu w stylu angielskim to:

  • jedno – lub wielospadowy dach;
  • lukarny;
  • wykusze;
  • ganki;
  • werandy.

Cechą typową dla domów w stylu angielskim jest także elewacja w białym kolorze. Do jej wykonania bardzo często wykorzystywane są bardzo różne, ale zawsze naturalne materiały, na przykład kamienie. Dach pokryty jest klasyczną czerwoną lub brązową dachówką. Jeśli chodzi o stolarkę okienną, to bardzo często stosowane są okna, które mają lekko zaokrąglone ramy.

Gdzie sprawdzi się dom w stylu angielskim?

Domy w stylu angielskim są bardzo uniwersalne. Łatwo je przystosować do bardzo różnego otoczenia. Projekty domów zaprojektowane przez nasze poznańskie biuro projektowe Karma Project doskonale będą prezentowały się nie tylko na terenach wiejskich. Z powodzeniem taki dom może powstać także na obszarach podmiejskich. Co więcej, projekty domów w stylu angielskim są dostępne w bardzo różnych wariantach. Dzięki temu każdy może wybrać projekt, który najlepiej spełni wszystkie jego oczekiwania i potrzeby. Dom w stylu angielskim można zaprojektować tak, aby był skromnym, niewielkim obiektem mieszkaniowym doskonale prezentującym się na małej działce, jak i dużą rezydencją czy luksusową willą. Każdy element składający się na projekt domu w stylu angielskim musi być spójny z pozostałymi.

Jak urządzić wnętrze domu w stylu angielskim?

Decydując się na budowę domu w stylu angielskim, warto zadbać także o aranżację wnętrza w tym samym stylu. Cechą charakterystyczną wnętrz urządzonych zgodnie z założeniami tego stylu są jasne kolory. Ściany w pomieszczeniach pokrywane są więc białą lub beżową farbą. Doskonale sprawdzają się też pastelowe barwy. Najważniejszą częścią tak urządzonego domu jest przestronny salon. Wyjątkowo przytulny charakter nadaje mu kominek. We wnętrzach nie może zabraknąć stylowych dekoracyjnych drobiazgów. Świetnie do wnętrz w stylu angielskim pasują bibeloty w stylu vintage. Bardzo ważne są tkaniny z charakterystycznymi kwiatowymi printami oraz solidnie wykonane drewniane meble, które w idealnym stanie przetrwają lata.