Jaki jest optymalny metraż domu? Porady architekta

Przy projektowaniu domu bierze się pod uwagę różne czynniki. Jednym z kluczowych i tych, od których cały projekt często się zaczyna, jest metraż domu. Pytanie, które wówczas się pojawia, brzmi: jaki metraż domu będzie optymalny? Oczywiście na odpowiedź na to pytanie wpływ mają różne kwestie. Warto zatem wiedzieć, co należy wziąć pod uwagę, projektując dom, aby jego metraż spełniał potem wszystkie oczekiwania i potrzeby.

Powierzchnia użytkowa a powierzchnia całkowita domu

W pierwszej kolejności zacząć trzeba od odróżnienia powierzchni użytkowej od powierzchni całkowitej domu. Mówiąc o powierzchni użytkowej, ma się tu na myśli wszystkie wnętrza w domu, które służyć mają do konkretnych celów. Mowa tu o takich wnętrzach jak salon, sypialnia, pokój dziecięcy, kuchnia, korytarz, toaleta czy gabinet. Dodatkowo wyróżnić trzeba jeszcze pomieszczenia gospodarcze, z których korzysta się od czasu do czasu. W tym przypadku mowa jest tu choćby o garażu, pralni czy suszarki. Wszystkie wymienione pomieszczenia wchodzą w skład powierzchni użytkowej domu. Z kolei na powierzchnię całkowitą składają się jeszcze te pomieszczenia, które znajdują się na zewnątrz. Chodzi tu m.in. o balkon czy taras.

Metraż każdego z pomieszczeń w domu

Najskuteczniejszym sposobem na to, aby określić optymalny metraż domu, jest wcześniejsze ustalenie tego, jak duże powinny być w nim konkretne pomieszczenia. Innymi słowy, określić należy na początku ilość oraz rodzaj pomieszczeń w domu, a następnie przypisać do nich konkretną powierzchnię. Oczywiście ważne jest tu, aby planowana powierzchnia każdego z pomieszczeń była funkcjonalna i zapewniała komfortowe użytkowanie danego pomieszczenia. Na koniec wystarczy zsumować powierzchnie wszystkich pomieszczeń i w ten sposób otrzyma się optymalną powierzchnię użytkową domu. Często jednak spotkać można się z pytaniem, dotyczącym tego, jaka powierzchnia będzie właściwa dla konkretnego pomieszczenia. W przypadku najważniejszych wnętrz w domu wskazać można zalecane powierzchnie minimalne. Powierzchnia salonu wynosić powinna min. 25 m2, sypialni dla małżonków 15 m2, łazienki 6 m2, kuchni 12 m2, pokoju dziecięcego 13 m2. To oczywiście tylko najważniejsze pomieszczenia w każdym domu. Ich ilość i rodzaj zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb i oczekiwań. W określeniu optymalnego metrażu domu może pomóc architekt z naszego poznańskiego biura projektowego.

Optymalny metraż domu a liczba domowników

Oczywiście nie można zapomnieć o tym, że optymalny metraż domu uzależniony jest także od liczby domowników. Znając konkretną liczbę mieszkańców domu, o wiele łatwiej jest określić jego optymalną powierzchnię. Zakłada się, że w przypadku 2-3 osobowej rodziny optymalna powierzchnia domu wynosić powinna 70-80 m2. Jeśli zaś chodzi o rodzinę 4-osobową to najlepiej, aby metraż domu wynosił 100-130 m2. Jeśli liczba domowników jest większa, to i powierzchnia domu oczywiście powinna być większa niż 130 m2. Jasne jest jednak, że ogromne znaczenie mają tutaj indywidualne potrzeby danej rodziny. Dlatego podane wartości traktować należy jako standardowe i zalecane, ale nie obowiązkowe.

Na stronie kategorii możesz zapoznać się z naszą kompletną ofertę na projekty domów w Poznaniu.