Najczęstsze błędy, jakie widzę w projektach domów

Gotowe projekty domów jednorodzinnych to bardzo często wybierana alternatywa przez osoby chcące wybudować swój dom od podstaw. W każdym, nawet na pierwszy rzut oka dobrze wyglądającym projekcie, mogą pojawić się jednak jakieś błędy, dlatego warto wiedzieć na co zwrócić uwagę.

Teren ma znacznie

Jednym z błędów popełnianych przy tworzeniu projektu domu jest zapominanie o różnorodności architektury. Błędem jest bowiem tworzenie projektu w oderwaniu od regionu geograficznego w którym zlokalizowany będzie dom. Należy także pamiętać, że każda działka ma inną charakterystykę i to właśnie pod nią należy sporządzić konkretny projekt. Działanie w oderwaniu może doprowadzić do stworzenia projektu, który nie będzie w pełni czerpał z walorów jakie posiada dana działka.

Więcej nie znaczy lepiej

Postawienie na projekt o zbyt dużej powierzchni to kolejny błąd spotykany przy doborze projektów domów. Duża powierzchnia domu, często niedostosowana do potrzeb, wiąże się z całą lawiną dodatkowych kosztów. Zbędne koszty zaczynają się już na samym początku, ponieważ wynikają z wyższej ceny takiego projektu, w szczególności jeżeli mamy do czynienia z projektem indywidualnym. Kolejne nadprogramowe koszty generowane są w wyniku budowy i zagospodarowania wnętrz, w także większe koszty wynikające z codziennej eksploatacji powstałego miejsca zamieszkania (np. ogrzewania).

Nie warto zapominać o funkcjonalność pomieszczeń 

Często spotykanym błędem w projektach domów jest nieprzemyślane rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń oraz ich niewłaściwa powierzchnia. W szczególności zbyt duża liczba korytarzy jest popularnym „złodziejem” miejsca, które można wykorzystać chociażby jako dodatkową sypialnie lub łazienkę. Niewłaściwe rozlokowanie pomieszczeń znacząco obniża funkcjonalność każdego domu. Przykładowym błędem jest zapominanie o garderobie lub łazience zlokalizowanej blisko sypialni. Rozwiązanie takie znacząco ułatwia codzienne funkcjonowanie. Dodatkowo nie należy zapominać również o uwzględnianiu stron świata przy projektowaniu rozkładu poszczególnych pomieszczeń. Tworzenie zbyt dużych pokoi sprawia, że są one trudne do zagospodarowania w konsekwencji tracąc na swojej funkcjonalności. Zbyt małe pomieszczenie to z kolei także często popełniany błąd, który wynika z szukania miejsca na dodatkowe pomieszczenia, znacząco utrudniając codzienne funkcjonowanie w chociażby za małej kuchni.

Technologii nie zawsze sprzyja 

Nadmiar nowoczesnych technologii w projekcie to kolejna pułapka w którą łatwo wpaść. Wszystko wygląda bardzo korzystnie na papierze. Oszczędności wygenerowane za pomocą innowacyjnych rozwiązań lub automatyzacja pewnych rutynowych czynności mogą wyglądać bardzo kusząco. W praktyce wiąże się to często z bardzo dużymi kosztami, żmudnymi poszukiwaniami fachowej ekipy, która mogłaby je wykonać. Wszystko to w konsekwencji przekłada się na nieopłacalny czas zwrotu inwestycji.

Niewłaściwa konstrukcja oraz lokalizacja okien

Niewłaściwa konstrukcja oraz nieumiejętne rozlokowanie okien to często popełniane błędy, które mają nie korzystny wpływ na codzienne użytkowanie powstałego domu. Nieodpowiednio zoptymalizowana konstrukcja może bowiem powodować szybkie niszczenie się budynku. Warto także pamiętać, aby większość okien była umiejscowiona po stronie południowo zachodniej.

Więcej o pozostałych błędach przy projektowaniu domów przeczytasz na mojej stronie poznańskiego architekta.
Projekty domów w Poznaniu – zerknij na całkowitą ofertę i zaktualizowany cennik.