Dom dla singla: jak wybrać optymalny projekt dla jednej osoby?

Wiele osób może zadać sobie pytanie, czy mieszkanie w pojedynkę w domu to dobry pomysł. Przecież wystarczyłoby wynająć niewielką kawalerkę albo mieszkanie w bloku. Czy warto inwestować w projekt domu, czy jest to w ogóle opłacalne? Z pewnością wiele singli ma za sobą takie myśli. Mimo wszystko domy nie są przeznaczone tylko i wyłącznie dla dużych rodzin z dziećmi. Coraz częściej powstają projekty małych domków z ogrodem, które idealnie nadają się do mieszkania w pojedynkę.

Dlaczego dom?

Mieszkanie w domu wolnostojącym wiąże się przede wszystkim z ciszą i spokojem, jak również z dostępem do świeżego powietrza i zieleni. Faktycznie, zazwyczaj trzeba liczyć się z pewną odległością od centrum miasta i z przymusem dojazdów, ale dla wielu osób te niedogodności będą niczym w porównaniu z hałasem ulicy i sąsiadów. Ponad to budowanie domu dla jednej osoby wiąże się ze znacznie niższymi kosztami. Po zdecydowaniu się na budowę domu, możesz wspólnie z architektem zadecydować, jak duży on będzie i jak będzie wyglądał. Przy wyborze mieszkania w bloku nie ma się takiej możliwości. Jeszcze nie jesteś przekonany/a? Pamiętaj, że własny dom może też służyć jedynie jako miejsce wypoczynku w weekendy czy w wakacje. Możliwości są nieograniczone.

Chcę zbudować dom. Co dalej?

Przede wszystkim, wybierając projekt domu, należy pomyśleć o swoich potrzebach i rutynie dnia codziennego. Sama koncepcja domu już na początku musi być dopasowana do gustu, stylu życia, ale też możliwości finansowych. Zazwyczaj mały dom do 100m2 całkowicie spełnia potrzeby jednej osoby. Decydując się na dom, pomyśl o takich kwestiach jak garaż, przestrzeń na rower, grilla, kosiarkę czy wędki oraz styl architektoniczny, który Ci odpowiada. Odpowiedni metraż mieszkania jest niezwykle istotną kwestią. Domek, który będzie za mały, może ograniczać przestrzeń osobistą i możemy poczuć się w nim przytłoczeni. Z kolei zbyt duży budynek może przywołać poczucie pustki i niezagospodarowanej przestrzeni. Pomyśl też o zrezygnowaniu z piwnicy. Być może będzie Ci zupełnie niepotrzebna. To wszystko brzmi zbyt skomplikowanie? Nie martw się. Przy tworzeniu projektu Twojego domu, architekt z Poznania uwzględni wszystkie Twoje potrzeby.

Tworzenie projektu

Przy konsultacji z architektem pomyśl o tym, ilu pomieszczeń będziesz potrzebował/a. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem są dwa pokoje, jeden dodatkowy dla ewentualnych gości. Pomyśl też o części wypoczynkowej. Niektórzy decydują się obecnie na połączenie salonu z kuchnią. Może ciekawym rozwiązaniem będzie taras? Przydaje się on szczególnie w czasie lata. Pamiętaj, nie musisz myśleć stereotypowo. Dopasowanie domu do Twoich potrzeb zapewni Ci największy komfort użytkowania. Czytelnik może pomyśleć o własnej, dobrze zagospodarowanej biblioteczce. Dla kinomana na pewno atrakcyjne będzie kino domowe. Fan ćwiczeń sportowych z pewnością chętnie przeznaczy jedno pomieszczenie na mini siłownię. Architekt pomoże Ci przekuć marzenia na rzeczywistość.

Podsumowując

Dom to idealne rozwiązanie dla singli chcących zmiany w życiu. Sprawdzi się zarówno jako miejsce stałego pobytu jak i domek weekendowy. Zlecając projekty domów architektowi należy pamiętać, aby dostosować go do swoich potrzeb, bo dzięki temu może stać się wymarzonym miejscem do życia. Aby obniżyć koszty, warto skorzystać z inteligentnych, ekologicznych rozwiązań oraz zainwestować w dobrej jakości produkty, które utrzymają swoją wartość przez lata. Warto też spojrzeć w przyszłość i zastanowić się, jak kiedyś będzie można go zagospodarować i jakie wtedy będą Twoje potrzeby.