Drewniane domy szkieletowe - zalety i wady

Drewniane domy o konstrukcji szkieletowej, znane z USA, Kanady czy Skandynawii, początkowo wzbudzały nieufność w naszym rodzimym budownictwie. Jednak coraz częściej na rynku budowlanym zaczynają wyróżniać się firmy zajmujące się stawianiem domów o konstrukcjach szkieletowych, czyli tak zwanych domów kanadyjskich. Ich motto, to wyliczenie zalet takich konstrukcji: krótki czas realizacji budowy, prosta modernizacja czy wysoka izolacja termiczna. Znacznie mniej wiemy o wadach tego rozwiązania. Warto więc przeanalizować plusy i minusy domów szkieletowych.

Zalety konstrukcji szkieletowej

Nie ulega wątpliwości, że domy kanadyjskie mają sporo zalet. Postawienie budynku o drewnianej konstrukcji szkieletowej trwa od kilku dni do kilkunastu tygodni, w zależności od tego, czy budynek składany jest z pojedynczych elementów, czy sprefabrykowanych części. W porównaniu z postawieniem konstrukcji murowanej różnica jest znacząca i w ogólnym rozrachunku może zadecydować o wyborze domu szkieletowego. Dodatkowym plusem konstrukcji szkieletowych jest możliwość ich stawiania również w sezonie zimowym, ze względu na fakt, że do ich budowy nie wykorzystuje się betonu. Nie trzeba więc czekać, aż fundamenty odparują wilgoć i stwardnieją. Łączenie konstrukcji polega na wykorzystaniu metalowych łączników i gwoździ. Tylko tyle i aż tyle.

Wady domów szkieletowych

Problemy zaczynają się, gdy weźmiemy pod uwagę właściwości akustyczne domów kanadyjskich. Ściany w konstrukcjach szkieletowych są cienkie i nie izolują dźwięków w takim stopniu, jak ściany murowane. Drewniane ściany mają kolejną zasadniczą wadę – dla gryzoni nie stanowią większej przeszkody, a dla korników mogą wręcz okazać się smakowitym kąskiem. Wobec takiego ryzyka należy wziąć pod uwagę przeznaczenie dodatkowych kosztów na uporanie się z ewentualnymi szkodami wyrządzonymi przez zwierzęta. Do istotnych wad domów szkieletowych wymienia się także szybko rosnące ceny drewna oraz trudności z jego uzyskaniem. Przeciwności w wybudowaniu domu szkieletowego jest wiele i są one dużo bardziej złożone, niż mogłoby się wydawać.

Domy szkieletowe – oszczędność czy wysokie koszty?

Teoretycznie budowa domu szkieletowego powinna być opłacalna finansowo. Lekkie elementy konstrukcji przekładają się na zmniejszenie ceny fundamentów. Przetransportowanie prefabrykatów na plac budowy to mniejszy problem i niższe koszty, niż w przypadku transportu bloczków lub cementu. Główną domeną domów kanadyjskich jest też bardzo dobra izolacja cieplna, która bezpośrednio wpływa na koszty eksploatacji budynku.

Rozbudowa domu kanadyjskiego jest bardziej korzystna finansowo niż modernizacja tradycyjnego budynku murowanego. Zarówno powiększenie przestrzeni użytkowej, jak i wymiana instalacji są tańsze i mniej skomplikowane w przypadku konstrukcji szkieletowych. Dlaczego więc domy szkieletowe wciąż nie mają wystarczającej siły przebicia na rynku europejskim? Przeciwnicy domów kanadyjskich argumentują ten fakt wymogiem zastosowania wielu kosztownych i złożonych izolacji, na przykład w przypadku fundamentów, co w praktyce może oznaczać ukryte i często wysokie koszty budowy.

Sprawdź naszą pełną ofertę dotyczącą projektów domów w Poznaniu.

Opracowanie:
Marta Walisiak – architekt Poznań