Ile kosztuje projekt? Co zawiera wycena prac? Co robi architekt i dlaczego to tyle trwa?

Zamówienie projektu domu to doskonały sposób, by zrealizować swoje marzenia o posiadaniu przestronnej i nowoczesnej nieruchomości. W tym celu wystarczy znaleźć dobrego architekta, który zaplanuje rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń i instalacji w budynku oraz pomoże załatwić wszystkie niezbędne formalności. A co dokładnie robi architekt i ile trzeba zapłacić za jego usługi?

Na czym polega praca architekta?

Klienci często zastanawiają się, dlaczego przygotowanie profesjonalnego projektu domu w Poznaniu może trwać nawet do kilku miesięcy. Tymczasem praca architekta zaczyna się od konsultacji z klientem, na podstawie których specjalista musi ustalić dokładne parametry budynku oraz sprawdzić, czy proponowane rozwiązania są wykonalne. W trakcie swojej pracy architekt dokonuje wielu istotnych obliczeń i musi również zapoznać się z planami zagospodarowania przestrzennego oraz innymi ważnymi dokumentami. W ramach wykonywanych obowiązków architekt obliczy całkowity koszt inwestycji i sporządzi precyzyjne rysunki oraz szkice w dedykowanych programach komputerowych. Na dalszych etapach współpracy architekt może również reprezentować klienta podczas zawierania umów oraz nadzorować przebieg prac budowlanych.

Ile kosztuje projekt?

Finalna cena projektu jest uzależniona od wielu czynników. Przygotowując wycenę usługi, architekt weźmie pod uwagę powierzchnię domu, warunki gruntowe, stopień skomplikowania wybranych rozwiązań oraz wartość zastosowanych materiałów. Nie bez znaczenia będzie również lokalizacja domu oraz czas, w jakim projekt ma być przygotowany. Warto pamiętać, że na cenę projektu wpływa także doświadczenie architekta i posiadane przez niego uprawnienia oraz dodatkowe certyfikaty. Obecnie przyjmuje się, że koszt wykonania projektu powinien wynosić około 3% finalnej wartości domu. Dlatego w zależności od wybranej pracowni cena za metr kwadratowy może się wahać między 150 a 250 zł.

Co zawiera wycena prac?

Korzystając z usług renomowanego architekta z Poznania, można otrzymać wszystkie niezbędne do rozpoczęcia budowy informacje. Wycena prac powinna obejmować projekt zagospodarowania terenu lub działki, projekt architektoniczno-budowlany i projekt techniczny. Część dotycząca zagospodarowania terenu musi zawierać informacje o lokalizacji i wymiarach działki oraz rozmieszczeniu wybranych obiektów na jej terenie. Projekt architektoniczno-budowlany powinien składać się z rzutów i przekrojów budynku i zawierać informacje o zastosowanych instalacjach. Natomiast projekt techniczny obejmuje rozwiązania konstrukcyjne wraz z podaniem dokładnych wyliczeń i wyceną materiałów.

Jeśli architekt ma stworzyć dobry i korzystny dla klienta projekt, to musi mieć wszechstronną wiedzę z wielu dziedzin. Poza tym praca architekta jest również związana z ogromną odpowiedzialnością za przygotowane rysunki i wykonane obliczenia. Specjalista z tej dziedziny musi się także orientować w najnowszych trendach, by móc proponować klientom innowacyjne rozwiązania technologiczne oraz designerskie materiały, dzięki którym ich domy będą piękne i funkcjonalne.