Etapy projektowania domu przez architekta

Kończąc budowę domu lub odbierając kluczę od nowego mieszkania, zastanawiamy się jak urządzić wnętrze. Z pomocą może przyjść architekt wnętrz, który wykona projekt oraz wizualizację, abyśmy przed remontem wiedzieli jak to wszystko będzie wyglądało.  Chcąc stworzyć dom swoich marzeń powinniśmy pamiętać, że proces ten nie jest szybki, składa się na niego kilka etapów, a każdy z nich jest istotny aby dom wyglądał pięknie i był funkcjonalny. 

Etap pierwszy – pierwsze spotkanie. 

Pierwsze spotkanie z architektem jest bezpłatne. Następuje po to aby poznać swoje oczekiwania względem rozkładu wnętrz oraz ich wyglądu. Przy pierwszym spotkaniu należy też określić budżet przeznaczony na inwestycję oraz zakres projektu. Cena samego projektu zależy od jego zakresu, może być on : koncepcyjny, kompleksowy, z nadzorem autorskim lub tzw. projekt pod klucz. Należy temu etapowi poświęcić więcej czasu i wybrać się na rozmowy z kilkoma architektami.  Warto zapoznaj się z ofertą naszego poznańskiego biura projektowego, w którym pracują architekci specjalizujący się w wykonywaniu projektów domów wraz z jego aranżacją.

Etap drugi – inwentaryzacja i układ funkcjonalny. 

Po spotkaniach i wyborze architekta, ten wykonuje projekt na podstawie wizji lokalnej lub rzutów architektonicznych. Warto wybrać się z architektem do gotowych pustych pomieszczeń i tam z nim jeszcze raz porozmawiać o naszych oczekiwaniach i wizjach. Architekt w ustalonym czasie wykonuje z reguły dwie lub trzy koncepcje, które nam przedstawia. Propozycje te są przedstawiane w rzutach 2D. Widzimy na nich najważniejsze aspekty takie jak układ pomieszczeń, rozmieszczenie ścianek działowych, ułożenie mebli, urządzeń oraz sanitariów. Mamy czas na wybór jednej z koncepcji, oczywiście możemy wprowadzać zmiany, a architekt dokona stosownych korekt.

Etap trzeci – realistyczne wizualizacje wnętrz. 

Kiedy ostateczny rzut 2D został przez nas zaakceptowany, architekt przystępuje do wykonania uproszczonej wizualizacji 3D, która prezentuje aranżację. Przy tym etapie również możemy zmienić to co nam nie odpowiada. Po konsultacjach architekt wykonuje projekt pełnej wizualizacji 3D oraz wykonuje realistyczne wizualizacje komputerowe. Na tych projektach widać już wszystko: układ pomieszczeń, ustawianie mebli, rozmieszczenie światła, doskonale widać kolorystykę, która będzie widoczna w naszych pomieszczeniach.

Etap czwarty – dokumentacja techniczna wykonawcza.  

Po zaakceptowaniu ostatecznej wersji projektu, architekt sporządza dokumentację w której zawarte są wszystkie rysunki techniczne, a w nich wymiary ścian i mebli. Jeśli nasza współpraca z architektem zawiera też zestawienie elementów wyposażenia to otrzymamy wykaz wszystkich mebli, oświetlenia sanitariów itp. nie tylko z wymiarami ale również z podpowiedzią z jakiego sklepu czy od jakiego producenta pochodzi użyty w projekcie element. Takie zestawienie ułatwi nam zakup wszystkich artykułów w założonym budżecie, ponieważ architekt projektując nasze wnętrza cały czas kierował się wysokością budżetu.

Etap piąty – nadzór nad realizacją i wykonawstwo. 

Ten etap następuje jeśli wybraliśmy opcję współpracy z nadzorem autorskim lub pod klucz. Architekt kontroluje postęp prac remontowych zgodnie z założeniami w projekcie lub całkowicie przejmuje naszą rolę jako inwestora i koordynuje przyjazdy poszczególnych elementów wyposażenia, a my otrzymujemy mieszkanie gotowe do zamieszkania. Warto rozpatrzeć tę formę współpracy ponieważ architekt posiada większe doświadczenie w spotkaniach z firmami budowlanymi i być może uchroni nas przed złym wykonaniem.

Sprawdź naszą atrakcyjną ofertę na poznańskie projekty domów.