Ile kosztuje indywidualny projekt domu 2022 roku?

Planując budowę domu napotykamy na szereg decyzji, które mają istotny wpływ na wszystkich następnych etapach. Oprócz najważniejszej decyzji związanej z wyborem idealniej działki to kolejna dotyczy projektu. Zastanowić musimy się czy będziemy rozglądać się za jednym z wielu gotowych projektów i będziemy je adoptować do lokalnych warunków i naszych potrzeb czy postawimy na nasz własny indywidualny projekt domu.

Przy gotowych projektach od razu widzimy cenę za każdego z nich, każdy z serwisów posiada swoją marzę więc identyczne projekty mogą różnić się swoją cenę. Inaczej ma się rzecz w przypadku projektu opracowanego na nasze indywidualne zamówienie, wtedy cena, tak jak i sam projekt, ustalana jest indywidualne. Cena projektu indywidualnego, podobnego do projektu gotowego może się znacząco różnić. Ile może kosztować indywidualny projekt domu wykonany przez architekta? Od jakich czynników ta cena jest uzależniona?

Czynniki wpływające na cenę indywidualnego projektu

W pierwszej kolejności cena projektu będzie uzależniona od metrażu przyszłego domu. Wiadomym jest, że więcej pracy trzeba poświęcić na zaprojektowanie 200m2 powierzchni niż na malutki dom o metrażu nie przekraczającym 100m2.

Drugim czynnikiem definiującym końcową cenę za indywidualny projekt jest jego stopień skomplikowania, jest on porównywalny z metrażem przyszłego domu. Oczywiste jest, że im większy dom to poziom skompilowania wzrasta, zmienia się bryła, dochodzą nowe pomieszczenia, zmienia się płaszczyzna dachu z prostej na bardziej skomplikowaną.

Cena projektu uzależniona jest również od rozwiązań technicznych. Na przykład ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła, system wentylacji mechanicznej, kominek z płaszczem wodnym. Te rozwiązania techniczne wpływające na komfort użytkowania sprawiają, że niektóre elementy domu muszą być dostosowane do potrzeb technologicznych.

Dodatkowo wizualizacje pomieszczeń, aranżacje elewacji, czy adaptacja otoczenia domu w postaci tarasu czy wejścia do domu również wpływają na końcową cenę projektu indywidualnego.

Jaki jest koszt indywidualny projekt domu?

Ceny indywidualnych projektów często różnią się w zależności od regionu, jednak uśredniając ceny takiego projektu pod zamówienie mówimy o kwotach z przedziału 150 złotych a 250 złotych za metr kwadratowy. W tej cenie mamy uwzględnione również uśredniony stopień skomplikowania.

Ceny te są mocno umowne, w ramach danego regionu ceny mogą wychodzić znacząco po za widełki, idealnym przykładem jest Mazowsze i będąca w tym województwie Warszawa. Dla Mazowsza kwota z przedziału 150-250zl za m2 indywidualnego projektu będzie ogólnie dostępna, z kolei ceny w Warszawie mogą być wyższe o minimum 50%.

SARP, czyli Stowarzyszenie Architektów Polskich wprowadziło oficjalne rekomendacje, które opierają się na przeliczniku. Przyjęte zostały jako rekomendowane koszty indywidualnego projektu kwoty sięgające od 3% do 7.5% wyliczonych całkowitych kosztów budowy domu. Dla przykładu dom o szacunkowych kosztach budowy rzędu 1 000 000 złotych to indywidualny projekt, który powinien wg rekomendacji SAPR kosztować między 30 a 70 tysięcy złotych.

Opracowanie:
Marta Walisiak – poznański architekt