Funkcjonalne wnętrze – co się za nim kryje?

Na funkcjonalność miejsca, w którym mieszkamy lub pracujemy składa się wiele czynników. Często mówiąc funkcjonalne mamy na myśli przestrzenne i dobrze zaprojektowane, jednak dodatkowo takie wnętrze poprzedzone wcześniej odpowiednim projektem zaoszczędzi wielu niepotrzebnych wydatków na etapie budowlanym i zakupowym. Poniżej znaleźć można odpowiedź, na pytanie co konkretnie ma wpływ na funkcjonalne wnętrze.

Układ pomieszczeń

Układ pomieszczeń, oraz dostosowanie ich do wymagań rodziny, czy pracowników ma najważniejszy wpływ na funkcjonowanie osób przebywających w pomieszczeniach. Każdy z nas ma inne potrzeby, co za tym idzie dla każdego funkcjonalność będzie oznaczała co innego. Jeśli nie jesteś zainteresowany dużą łazienką, możesz dokonać zmian przy projektowaniu mieszkania czy domu, a zaoszczędzone metry wykorzystać na garderobę. W przypadku za dużej kuchni w stosunku do wymagań rodziny, można wygospodarować przestrzeń na spiżarnię czy pomieszczenie gospodarcze. Kiedy mowa o pomieszczeniu biurowym funkcjonalność może oznaczać wiele małych miejsc spotkań, a także obszerną jedną salę do pracy zespołowej. Dodatkowo jeśli już dokonane zostaną zmiany w układzie pomieszczeń, czy przeniesieniu roli przypisanej do poszczególnych pokojów należy pomyśleć o odpowiednim przechowywaniu i zagospodarowaniu przestrzeni. W tym wypadku trzeba przemyśleć kiedy i w jakim momencie są nam potrzebne odpowiednie przedmioty i gdzie je poukładać. Dzięki temu będzie porządek oraz nie wystąpi potrzeba przemieszczania się z rzeczami po całym mieszkaniu czy też biurze. W ten sposób dbamy o łatwy dostęp, oraz dbamy o wygodę funkcjonowania w przestrzeni.

Jak stworzyć spójną całość?

Dodatkowym aspektem, który należy poruszyć pisząc o funkcjonalnym wnętrzu jest fakt, że taka przestrzeń jest atrakcyjniejsza, oraz ładniej wyeksponowana. Dzięki dostosowaniu mebli, oraz aranżacji do naszego wnętrza, a nie na odwrót otrzymujemy w zamian spójną całość na miarę szytą. Nie ma jednej poprawnej odpowiedzi jak dostosować wnętrze idealnie, ponieważ zależy to od potrzeb rodziny, jej wielkości, czy preferencji, jednak na etapie projektu można dostosować i łatwo modyfikować takie elementy jak stół i ilość krzeseł, czy wielkość lodówki, lub zmywarki. Przy funkcjonalnym projektowaniu wnętrza należy wziąć pod uwagę odpowiednie oświetlenie. W sferze wypoczynkowo-sypialnianej należy dobrać ciepłą barwę oświetlenia, oraz delikatny strumień światła. Z kolei zaś w kuchni należy odpowiednio doświetlić blat kuchenny, który powinien stanowić bezpiecznie miejsce pracy.

Podsumowanie

Reasumując, funkcjonalne wnętrze to połączenie idealnie dostosowanych pomieszczeń do potrzeb użytkowników. Dodatkowo idealnie wyposażone, oraz w odpowiedni sposób doświetlone w poszczególnych sferach życia rodzinnego, czy zawodowego. Dodatkowo, funkcjonalnie oznacza w porządku, oraz w ładzie, gdzie w sposób usystematyzowany przechowuje się określone przedmioty czy ubrania na wyciągnięcie ręki. Funkcjonalnie, oznacza wygodnie i w harmonii z mieszkańcem, lub pracownikiem.

Poznańskie projekty domów – Sprawdź Ofertę!

Opracowanie:
Karma – Project – Architekt Poznań