Po podjęciu decyzji o budowie własnego domu mamy dwie możliwości. Możemy zdecydować się na projekt indywidualny lub gotowy z katalogu. Druga opcja wydaje się być prostsza i szybsza, ale niekoniecznie musi być właściwa. Problem z gotowymi projektami jest taki, że zaczynamy wybierać coś, co nie do końca nam się podoba. A budowa domu jest inwestycją na długie lata, dlatego projekt domu powinien być dokładnie przemyślany. Jest kilka aspektów, które przemawiają za tym, by nie wybierać gotowych projektów. Jest to między innymi koszt projektu, układ funkcjonalno-użytkowy, zmiany i błędy projektowe. Dlaczego nie warto wybierać projektu domu z katalogu?
Koszt projektu
Projekty katalogowe są często wybierane przez zgubne złudzenie, że są tańsze. Wbrew pozorom, projekty indywidualne wcale nie muszą okazać się droższe. Wszystko dlatego, że projekt z katalogu wymaga jeszcze przeprowadzenia adaptacji przez konstruktora i poznańskiego architekta z naszego biura Karma-Project. Konieczne jest dostosowanie projektu do danej lokalizacji, a żaden gotowy projekt tego nie zawiera, ponieważ nie posiada dokumentacji projektowej. Samo kupno gotowego projektu nie wystarczy, a nieświadomość tego powoduje, że ostateczne koszty projektu gotowego mogą być porównywalne z projektem indywidualnym.
Układ funkcjonalno-użytkowy
Mimo, że katalogi oferują kilkaset różnych projektów, to zaproponowane w nich rozwiązania są często powielane, zwłaszcza dla układu funkcjonalno-użytkowego. Powoduje to, że nawet przeglądając kilkaset stron katalogów możemy nie odnaleźć projektu, który będzie nam całkowicie odpowiadał. Aby w końcu coś wybrać, klienci zaczynają rezygnować z własnych upodobań i potrzeb. Często, po dokonaniu wyboru i spotkaniu z architektem okazuje się, że ten konkretny projekt może nie być odpowiedni do naszej działki i trzeba wybrać inny.
Zmiany projektowe
Gdy już uda się wybrać projekt pasujący do naszej działki, klienci mają możliwość wprowadzenia drobnych zmian. W przypadku, gdy zmiany rzeczywiście są drobne, nie powinno być problemu. Ale, gdy okazuje się, że tych „małych poprawek” jest nagle wiele, może okazać się, że potrzebne są duże zmiany projektowe, które niekoniecznie są możliwe do wprowadzenia. Trzeba też pamiętać, że zmiany projektu wpływają na cenę adaptacji, przez co może się okazać to nieopłacalne.
Błędy projektowe
Niestety rzadko zdarza się, że gotowe projekty są zoptymalizowane. Założenia przyjęte w projekcie mogą zostać przeszacowane, co wpłynie na źle przygotowany kosztorys. Należy zwrócić uwagę na
- rozwiązania branżowe (elektryczne i sanitarne) – są jedynie projektami, konieczne jest ich opracowanie na etapie projektu budowlanego,
- błędy w konstrukcji – niedozbrojenie powoduje, że budynek jest niskiej jakości, albo nawet niebezpieczny. Zaś przezbrojenie generuje niepotrzebne koszty,
- fundamenty – zawsze wymagają indywidualnego opracowania zależnego od warunków gruntowych terenu.
To wszystko sprawia, że kupno gotowego projektu domu w Poznaniu jest jedynie złudną oszczędnością, która w rzeczywistości może wygenerować dodatkowe koszty, nie wspominając już o poświęconym czasie i nerwach.