Less Waste Office - jak projektować ekologiczne biura?

W obecnym czasie ekologia ma coraz większe znaczenie. Zmiany klimatyczne, których jesteśmy coraz bardziej świadomi sprawiają, że pojawiła się konieczność wprowadzenia zmian w niemal każdej dziedzinie życia. Również projekty architektoniczne są tworzone z myślą o planecie. Less Waste Office to projekt, który pomaga tworzyć ekologiczne i dobre dla natury biura. Zastanówmy się, w jaki sposób zmienić nudną przestrzeń pracy w ładne, estetyczne miejsce, zaprojektowane w sposób ekologiczny.

Jak projektować ekologiczne biura?

Pierwszym krokiem w projekcie dobrego dla środowiska biura jest wybór lokalizacji. Warto zadbać o to, aby do budynku można było dotrzeć innym środkiem transportu niż auto. Bliskość przystanków komunikacji miejskiej czy ścieżek rowerowych to dobre rozwiązanie. Dobrze jest zwrócić także uwagę na możliwość korzystania z odnawialnych źródeł energii w biurze. Na etapie projektowania warto zwrócić uwagę na indywidualne potrzeby pracowników i ergonomię, aby wnętrze było funkcjonalne i nie wymagało zmian na przestrzeni lat. Dobrze jest zadbać, aby ewentualne zmiany nie wymagały demontażu na przykład mebli wbudowanych w ścianę, lec mogły być łatwe i wygodne. Istotne jest także, aby projekt wnętrza był ponadczasowy. Korzystanie z materiałów wykończeniowych dobrze jest ograniczać – niefunkcjonalne ozdoby czy zbędne elementy powinny zostać maksymalnie zredukowane.

Dobrym pomysłem może okazać się zakup używanych mebli, istotne jest także korzystanie z naturalnych materiałów, które mają mniejszy wpływ na środowisko od sztucznych. Przygotowanie miejsca na segregację odpadów z czytelnym oznakowaniem to dobra alternatywa dla wielu pojedynczych koszy przy biurkach. Ważne jest także zaplanowanie zoptymalizowanego zużycia energii elektrycznej. Istotne mogą okazać się zapewniające długi dostęp do dziennego światła okna, czujniki ruchu oraz jasne kolory ścian pozwolą ograniczać używanie prądu w codziennej pracy.

Inne elementy, na które warto zwrócić uwagę podczas projektowania ekologicznego biura to:

  • oszczędzanie wody poprzez korzystanie ze specjalnych spłuczek i baterii,
  • rezygnacja ze schładzania biura na rzecz osłon zapobiegających nagrzewaniu pomieszczeń,
  • ograniczenie liczby drukarek na rzecz dokumentów elektronicznych,
  • wybór budynku, który pozwala zminimalizować ilość przebudówek lokalu,
  • wybór lokalizacji, która umożliwia korzystanie z wody szarej,
  • odpowiednio zaplanowaną ilość roślinności w przestrzeni biurowej, dostosowaną do panujących tam warunków.

Dlaczego warto projektować ekologiczne biuro?

Okazuje się, że na środowisko znaczący wpływ ma nie tylko segregowanie śmieci czy wybór ekologicznych, energooszczędnych biurowców, ale i odpowiednie materiały wykończeniowe wewnątrz biur. Projektowanie ekologicznych przestrzeni może wpłynąć w dobry sposób na stan planety i być pierwszym krokiem w kierunku zmian, jakie powinny być wprowadzone w każdej dziedzinie życia. Celem Less Waste Office jest znaczne zmniejszenie ilości powstających wskutek użytkowania przestrzeni odpadów.

Sprawdź naszą ofertę na projekty poznańskich domów i  biur w duchu „Less Waste”  —> projekty budynków biurowych.