Nowoczesny dom, który wyposażony jest w automatyczne systemy, pozwala na wygodne życie w komforcie. Systemy Smart Home, współpracując ze sobą niwelują, wszystkie czynności manualne, które związane są z obsługą urządzeń i instalacji znajdujących się w budynku. Wyręczają mieszkańców zarówno wtedy, gdy są w domu, jak i podczas ich nieobecności. Do systemu wspólnego zarządzania można włączyć dowolne wybrane urządzenia. Jakie one będą, decyzja należy do użytkownika. Jak jednak zaprojektować inteligentny dom, aby był naprawdę funkcjonalny?
Co oznacza Smart Home?
Dosłownie określenie to tłumaczymy właśnie jako inteligentny dom. W inteligentnym budynku znajdują się różnego rodzaju czujniki. Ich zadaniem jest automatyzacja wielu procesów. Automatyczne gaszenie świateł przy opuszczaniu domu lub ich włączanie przy powrocie do niego, sterowanie bramą wjazdową na posesję, automatyczne zamykanie okien drzwi i bramy garażowej to procesy, które w inteligentnym domu wykonywane są najczęściej w sposób automatyczny. W ramach inteligentnej instalacji można zautomatyzować także inne procesy. W taki sposób może być sterowana także praca kotła centralnego ogrzewania czy wentylacji. Co więcej, nowoczesne systemy automatyki domowej mają niemal nieograniczone możliwości.
Co zrobić, aby Smart Home był wygodny i funkcjonalny?
Zautomatyzowanie domu można dopasować do własnych potrzeb i oczekiwań. Projekt systemu Smart Home najlepiej jest wykonać na etapie projektowania domu. Systemy automatyki okien, drzwi, bram, rolet muszą być zasilane energią elektryczną. Projekt instalacji elektrycznej, która będzie dostosowana do automatyki domowej musi zostać wykonany odpowiednio wcześnie. Jest on potrzebny już na etapie budowy domu. Jest to etap, na którym zostanie wykonane okablowanie do systemów automatyki bram, okien, żaluzji. Razem z projektem instalacji elektrycznej budynku musi powstać projekt zautomatyzowania włączania oświetlenia, gniazd i urządzeń.
Co jest potrzebne do zarządzania system automatyki domowej?
Sercem systemu jest jednostka sterująca, czyli centrala. Jest ona połączona ze wszystkimi automatycznymi mechanizmami, instalacjami i urządzeniami, które znajdują się w naszym domu. Posiada ona własną pamięć i szybki system operacyjny. Dzięki temu wszystko może działać bez zbędnych opóźnień. Obsługę instalacji najczęściej realizuje się za pomocą panela z ekranem dotykowym. Poszczególne urządzenia z centralą mogą łączyć się w bardzo różny sposób. Mogą zostać bowiem połączone zarówno w sieć przewodową, jak i bezprzewodową. W systemach bezprzewodowych cieszących się obecnie największą popularnością urządzenia połączone są przez sieć Wi-Fi.
Inteligentny dom jest komfortowy i wygodny. Osoby, które chciałyby zamieszkać w takim domu, projekt odpowiedniej instalacji powinny wykonać już na etapie jego projektu i budowy. W budynku już istniejącym wprowadzenie automatyki domowej także jest możliwe, ale wymaga większej ilości prac. Konieczne jest między innymi kucie ścian – chyba że znajdujące się na widoku elementy instalacji nie będą nam przeszkadzać.
Zapoznaj się również z naszą ofertą na projekty domów w Poznaniu.
Opracowanie:
Karma Project – architekt Poznań