Gdzie najlepiej zlecić wykonanie projektu domu?

Projekt domu to jeden z najważniejszych elementów budowy domu. Bardzo ważne jest, aby projekt domu był dopasowany do naszych oczekiwań. Dlatego też warto rozpatrzeć kilka różnych ofert i porównać wyrób biura projektowego, które daje wsparcie i pomoc w zakresie projektu domu.

Dlaczego projekt domu jest tak istotny?

Projekt domu jest niezwykle istotny. Jest to wizualizacja twoich marzeń, a podstawą podczas budowy domu oraz jej rozpoczęciem jest odpowiednio przygotowany projekt przez profesjonalnego projektanta.

Projektant może być architektem lub inżynierem budowlanym. Poznańscy architekci z naszego biura to specjaliści z dużym doświadczeniem w branży i odpowiednim poziomem wiedzy technicznej. Będzie on kierował całym przedsięwzięciem od początków do końca. Od analizy potrzeb do opracowania koncepcji projektu domu, po jego realizację poprzez stawianie ścian fundamentowych i montaż instalacji sanitarnych czy elektrycznych.

Jakie elementy powinien zawierać każdy projekt domu?

Wśród najważniejszych elementów projektu domu wyróżniamy plan sytuacyjny, który zawiera informacje o położeniu działki i jej granicach, a także pomieszczeniach mieszkalnych oraz układzie korytarzy. Plan przestrzenny to schemat budynku z podziałem na części i wytycznymi przekrojami elewacji zapewniającymi jednorodność wyglądu całego obiektu. Projekt elewacji obejmuje rysunki okien i drzwi wewnętrznych oraz rozwiązanie od strony parkingu (jeśli jest), chodników czy trawników. Projekt wykończenia obejmuje rysunki łazienki i kuchni oraz każdego innego pomieszczenia zamieszkanego przez nowego domownika.

Co zawiera gotowy projekt domu?

Gotowy projekt domu to zestaw elementów służących do stworzenia wizualizacji pomieszczeń oraz planów budynku. Projektant umiejętnie wykorzystuje rysunki techniczne, projekty wnętrz i inne dokumenty dostarczone przez klienta. Oprócz tego ma na uwadze specyfikę otoczenia, które będzie otaczać nowy dom – miasto czy wieś? Jak wygląda okolica? Co się znajduje w pobliżu (parking, sklepy)?.

W gotowym projekcie domu można znaleźć:

  • Zdjęcia – teksty opisujące poszczególne elementy budynku oraz ich położenie wewnątrz budynku (np. łazienka). Do tego dochodzi liczba pomieszczeń (łazienka + sypialnia), ich powierzchnia użytkowa oraz metraż całego domu;
  • Rysunki techniczne – trudno nazywać je „artystycznymi”, ale służą one do precyzyjnego określenia rozmieszczenia obiektów

Ile kosztuje indywidualny projekt domu?

Indywidualny projekt domu to nie jest tanie zlecenie. To specjalistyczna usługa, która wymaga wysokich kwalifikacji i dużego doświadczenia. Projektant musi posiadać duże portfolio, aby pokazać swoją przydatność oraz umiejętności wykonywania różnego rodzaju projektów. Warto więc zapoznać się z opiniami innych odbiorców usług architektury i projektowania (np. na stronach internetowych), aby mieć pewność co do jakości realizowanych przez nich rozwiązań!

Gdzie najlepiej zlecić wykonanie projektu domu?

Wykonanie projektu domu jest bardzo ważne, ponieważ umożliwia ono przeprowadzenie się do nowego mieszkania w komfortowych warunkach. Właściwy projekt domu pozwala na zaprojektowanie każdego pomieszczenia oraz sprawi, że wszystko będzie wyglądać estetycznie i funkcjonalnie. Jeżeli chcemy zlecić wykonanie projektu domu, powinniśmy poszukać biura projektowego specjalizującego się w tego typu usługach oraz zapoznać się z ich ofertami cenowymi.

W cenie najtańszej propozycji nie zawsze możemy liczyć na fachowe doradztwo czy szeroki wybór materiałów budowlanych – warto więc przed podpisaniem umowy otrzymać od architekta informacje o tym, skąd pochodzą materiały stosowane przy budowie domów i na jaki okres obejmuje je gwarancja.

Podsumowanie

Warto zdecydować się na wykonanie projektu domu w biurze z tradycjami. Jeśli jest to pierwszy budynek, który chcemy zbudować, warto skorzystać z usług specjalisty, który pomoże nam wszystko dobrze przemyśleć i podpowie najlepszą opcję. Innym znaczącym czynnikiem jest cena – opłata za usługi architekta mogą się różnić w zależności od regionu lub miasta. Już wiemy, że najtańsze oferty mogą być tak naprawdę najdroższe, ponieważ realizacja ich może trwać wiele miesięcy i kosztować nas bardzo dużo energii oraz nerwów!