Architekci to projektanci i planiści budynków, konstrukcji i miast. Są odpowiedzialni za tworzenie przestrzeni, które odpowiadają potrzebom ich klientów i społeczności. Architekci projektują wszystko, od domów po budynki biurowe, szkoły i szpitale.

Wykształcenie architekta

Jeśli jesteś zainteresowany zostaniem architektem, ważne jest, aby rozważyć wymagane wykształcenie. Ta dziedzina jest bardzo konkurencyjna, a konkurencyjne wymagania dotyczące zostania architektem obejmują dyplom ukończenia studiów architektonicznych i zdanie egzaminu rejestracyjnego architektury (ARE).

Wiele dyscyplin może prowadzić do kariery w architekturze, w tym architektura, inżynieria lądowa lub architektura krajobrazu. Dyscyplina, którą wybierzesz, będzie zależała od Twoich zainteresowań i celów, a także od Twojego obecnego poziomu wiedzy. Twoje wykształcenie może również wpłynąć na to, czy będziesz musiał zdawać dodatkowe egzaminy po ukończeniu studiów, zanim będziesz mógł legalnie praktykować architekturę.

Jak zostać architektem?

Typowa ścieżka kariery w architekturze trwa około 10 lat. Architekci pracują dla firm budowlanych i prywatnych, dla rządu lub na własną rękę. Chociaż wykształcenie architektoniczne jest ważne, nie gwarantuje pracy jako architekt po ukończeniu studiów. Uzyskanie licencji architekta wymaga doświadczenia i zdania testów, które pokazują, że wiesz, jak bezpiecznie używać narzędzi i materiałów w swoim zawodzie.

Edukacja i szkolenie wymagane do kariery jako architekt różni się w zależności od specjalizacji w tej dziedzinie, więc potencjalni studenci często wybierają, czy chcą realizować architekturę komercyjną, projektowanie mieszkaniowe (zwane również planowaniem mieszkaniowym), architekturę ochrony zabytków lub projektowanie miejskie, wybierając, który rodzaj programu studiów najlepiej pasuje do nich w jednej z ponad 300 akredytowanych szkół z programami o długości od dwóch lat do kursów na poziomie absolwenta podjętych podczas zarabiania na studiach licencjackich specjalizujących się w architekturze lub pokrewnych dziedzinach, takich jak inżynieria lądowa, technologia inżynierii lądowej, zarządzanie budową, architektura krajobrazu lub urbanistyka.”

Szkoły, w których możesz kształcić się na architekta:

  • Politechnika Poznańska
  • Politechnika Warszawska
  • Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
  • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
  • Uniwersytet Zielonogórski
  • Politechnika Gdańska
  • Akademia Śląska
  • Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie

Co trzeba wiedzieć i robić, żeby zostać architektem?

Jako architekt będziesz tworzyć projekty budynków i konstrukcji, w tym projekty domów, biur, szkół i szpitali. Możesz również projektować wnętrza i krajobrazy. Jako licencjonowany architekt możesz pracować w architekturze mieszkaniowej lub komercyjnej; istnieje wiele różnych rodzajów karier architektonicznych do wyboru!

Architektura to dziedzina, która wymaga kreatywności i wyobraźni, aby rozwiązać problemy, które wpływają na całe społeczeństwo. Ważne jest, aby zrozumieć, jak ludzie wykorzystują przestrzeń lub wchodzą w interakcje ze swoim środowiskiem, aby nie zrazić użytkowników swoich projektów. Architekci potrzebują wiedzy na temat materiałów budowlanych, takich jak stalowe kratownice lub betonowe belki, które mogą wpływać na nośność niektórych projektów, więc potrzebują wiedzy technicznej, gdy przychodzi czas na zbudowanie czegoś nowego!

Aspirujący architekci muszą zrozumieć edukację i szkolenia wymagane do kariery w architekturze

Jeśli chcesz zostać architektem, ważne jest, aby zrozumieć edukację i szkolenie wymagane do kariery w architekturze.

Architektura to zawód, w którym osoba jest przeszkolona do projektowania i nadzorowania budowy budynków. Architekci są odpowiedzialni za projektowanie budynków i innych struktur fizycznych, które tworzą nasze społeczności, a także biura, fabryki, magazyny i inne bardziej wyspecjalizowane struktury używane przez firmy lub branże.

Aby zostać architektem, musisz najpierw ukończyć studia architektoniczne w akredytowanej szkole architektury. Po ukończeniu programu – co zwykle trwa pięć lat – musisz zdać oba państwowe egzaminy licencyjne, a także wziąć dodatkowe kursy z zakresu zarządzania biznesem, zanim uzyskasz licencję od stanowej rady architektów.

Podsumowanie

Edukacja i szkolenia wymagane, aby zostać architektem są obszerne i czasochłonne. Istnieje wiele różnych ścieżek, ale większość ludzi wybiera tę, która najlepiej pasuje do ich zainteresowań, stylu życia i budżetu.

Opracowanie:
Architekt z Poznania – Marta Walisiak