Na co zwrócić uwagę odbierając mieszkanie od dewelopera?

Odbiór mieszkania od dewelopera to ostatni etap, który dzieli właściciela od wprowadzenia się do nieruchomości. Wydawać by się zatem mogło, że jest to proste i stosunkowo przyjemne zadanie – obejrzenie pokojów i podpisanie dokumentów nie powinno przecież być szczególnie skomplikowane. Wbrew pozorom odbiór mieszkania od dewelopera nie jest sprawą łatwą i może wymagać szczególnych przygotowań. Przed przekazaniem nieruchomości, jeśli została ona zakupiona zanim deweloper uzyskał pozwolenie na jej użytkowanie zgodnie z prawem musi zostać przeprowadzony tak zwany odbiór techniczny.

Dzienne światło ważnym kryterium

Dobrze jest umawiać się na odbiór mieszkania w ciągu dnia. Wbrew pozorom światło lamp czy półmrok mogą ukrywać wiele mankamentów i mylić nawet najbardziej doświadczone osoby. Z tego powodu warto zadbać, aby oględziny gotowego mieszkania odbywały się w świetle dziennym.

Korzystanie z pomocy fachowca

Odbiór techniczny może zostać przeprowadzony w obecności specjalisty. To prawo, które przysługuje nabywcy może być gwarancją uniknięcia błędów budowlanych, które nie są oczywiste. Kupujący, podekscytowany możliwością obejrzenia mieszkania może przeoczyć naprawdę wiele. Obecność osoby, która wie, jakie usterki mogą się pojawić to sposób, dzięki któremu przyszły właściciel może w pełni rozkoszować się zwiedzaniem nieruchomości bez obaw, że niedociągnięcia wyjdą na jaw po jego wprowadzeniu się.

Spokój i opanowanie

Pomimo wielkich emocji, jakie towarzyszą oględzinom mieszkania przyszły właściciel powinien starać się je opanować – zwłaszcza, jeśli dokonuje odbioru technicznego bez wsparcia fachowca. W takiej sytuacji warto zachować skupienie i dokładnie obserwować, wyszukując wszelkich możliwych wad nieruchomości. Dobrym pomysłem jest także rozmowa z osobami, które były w podobnej sytuacji i wynotowanie sobie najczęstszych usterek. Dzięki temu w czasie oglądania mieszkania będzie dokładnie wiadomo, na co zwrócić uwagę.

Odważne zwracanie uwagi

W przypadku odnalezienia usterki największym błędem, jaki może się pojawić jest obawa przed zwróceniem uwagi deweloperowi. Nie warto ignorować nawet najdrobniejszych wad, jakie zostaną zaobserwowane. Każdy błąd, który może w przyszłości zaowocować problemami właściciela powinien zostać skonsultowany i wskazany deweloperowi.

Na co szczególnie zwrócić uwagę kupując mieszkanie od dewelopera?

W przypadku samodzielnego odbioru mieszkania należy zwrócić szczególną uwagę na dane techniczne nieruchomości.

Warto sprawdzić, korzystając z odpowiednich przyrządów przede wszystkim:

  • powierzchnię lokalu – powinna ona zgadzać się z tą, zapisaną w umowie. Warto dokładnie zmierzyć mieszkanie i upewnić się, że nie jest się oszukanym,
  • rozplanowanie instalacji elektrycznych i prąd w gniazdkach – warto porównać je z projektem i dokładnie sprawdzić, czy prąd płynie,
  • ściany i podłogi – warto sprawdzić, czy są równe,
  • działanie okien i drzwi – warto przede wszystkim sprawdzić ich szczelność. Szyby nie powinny być popękane czy zarysowane, a ich otwieranie i zamykanie powinno być łatwe,
  • działanie wentylacji,
  • montaż kafelek – na przykład w łazience.

Ostatnim etapem powinno być dokładne przeanalizowanie dokumentów, w których powinny być zawarte wszystkie usterki, jakie deweloper ma za zadanie naprawić.

Projekty domów Poznań – Sprawdź Ofertę!

Opracowanie:
Architekt Poznań – Karma Project